Sytuacja uchodźców w Brześciu

O uchodźcach prasa i inne media rozpisywały się latem, kiedy to Polskę obiegła informacja, że osobom wnioskującym o status uchodźcy odmawia się możliwości złożenia takiego wniosku. W efekcie setki pozbawionych pomocy osób de facto utknęło na przejściu granicznym w Brześciu. Jak sytuacja zmieniła się w przeciągu ostatnich kilku miesięcy? Niewiele.

Gdy osoba poszukująca ochrony międzynarodowej dociera do granicy Polski odbywa rozmowę ze Strażą Graniczną. Tłumaczy, z jakich powodów uciekła ze swojego kraju, a jeśli powie, że obawia się powrotu do swojej ojczyzny, służby graniczne mają obowiązek wpuścić taką osobę do Polski. Dopiero wtedy, po złożeniu przez uchodźcę wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, Szef Urzędu ds. Cudzoziemców podejmuje decyzję o przyznaniu bądź nieprzyznaniu danej osobie statusu uchodźcy. Oznacza to, że uniemożliwianie cudzoziemcom szukającym schronienia wstępu do naszego kraju i nieprofesjonalne zachowywanie się funkcjonariuszy (takie jak upokarzanie czy wyśmiewanie się z uchodźców) jest łamaniem procedur, naruszeniem konwencji genewskiej, prawa polskiego i unijnego.

Na granicy polsko-białoruskiej przebywają głównie Czeczeni, w których ojczyźnie wciąż łamie się prawa człowieka, dochodzi do zabójstw, porwań, tortur czy gwałtów ze strony władzy, mimo że teoretycznie wojna zakończyła się  w 2002 roku. Warunki, w jakich żyją osoby próbujące dostać się do Polski, zdecydowanie nie odpowiadają żadnym normom. Szczególnie zimą, gdy temperatura dochodzi do kilkunastu stopni mrozu, a większość osób ma przecież na sobie tylko to, w czym latem uciekała z Czeczenii.

Na szczęście mimo ostatnio nasilających się zachowań rasistowskich w Polsce, istnieje kilka oddolnych inicjatyw i fundacji,  dzięki którym m.in. organizowane są lekcje i zajęcia dla najmłodszych uchodźców czy też zbiórki rzeczowe i pieniężne. Chęć Polaków do niesienia pomocy potwierdza także liczba listów napisanych do MSWiA w trakcie ostatniego Maratonu Pisania Listów. Wiele osób domaga się przestrzegania procedur na polsko-białoruskim przejściu granicznym, poszanowania praw człowieka i wymaganego przez prawo umożliwienia Czeczenom złożenia wniosków o pomoc. Pozostaje tylko czekać na reakcję władzy, gdyż czyny obywatelskie, nawet te najbardziej spektakularne, czasem nie mają szans w starciu z działaniami rządów.

Jeśli chcesz pomóc uchodźcom czeczeńskim, podpisz petycję.

 

Anna Roguska

Źródła:

  • https://www.change.org/p/polscy-pogranicznicy-odsy%C5%82aj%C4%85-czecze%C5%84skich-uchod%C5%BAc%C3%B3w-na-dworzec-w-brze%C5%9Bciu
  • https://amnesty.org.pl/tam-i-z-powrotem-brzesc-terespol/
  • http://uchodzcy.info/infos/procedura-uchodzcza/

Foto: http://belsat.eu/news/dzieci-z-vakzalu-u-bierasci/

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *