Marsz kobiet w Waszyngtonie? Marsz ludzi całego świata

Ochrona praw człowieka może mieć miejsce zanim dojdzie do ich złamania. Najlepszym tego przykładem jest Women’s March on Washington – marsz kobiet w Waszyngtonie, który odbył się 21 stycznia b.r.

Nowo zaprzysiężony 45. prezydent USA, Donald Trump, już podczas swojej kampanii dał się poznać jako człowiek o poglądach skrajnie demonizujących prawa kobiet, prawa reprodukcyjne, prawa osób LGBTI oraz tych należących do mniejszości etnicznych, narodowych czy religijnych w USA. Jego retoryka wielokrotnie obraziła wszystkie przytoczone powyżej grupy ludzi, w szczególności zaś uderzała w kobiety. Prezydentura Donalda Trumpa wiąże się zatem z realnym zagrożeniem dla kondycji praw człowieka w Stanach Zjednoczonych, państwie należącym kulturowo do cywilizacji zachodniej, gdzie – wydawałoby się – przynajmniej wysoka pozycja praw człowieka powinna być nienaruszalna.

Amerykanki, świadome istniejącego zagrożenia, postanowiły nie czekać na rozwój wydarzeń i już w listopadzie, po wygranej Trumpa, rozpoczęły organizację marszu. Efekty ich prewencyjnych działań okazały się imponujące. Dzień po zaprzysiężeniu nowego prezydenta, 21 stycznia, na ulicę Waszyngtonu wyszło kilkaset tysięcy ludzi obu płci, ubranych w różowe czapki na znak solidarności. Do ogromnej mobilizacji doszło również w innych amerykańskich miastach, takich jak  Los Angeles, Seattle, Denver, Nowy Jork, Miami czy Boston, gdzie również doszło do masowych manifestacji.

Women’s March rozprzestrzenił się także poza kontynentem amerykańskim, dlatego też Marsz Kobiet w Waszyngtonie to nazwa zdecydowanie zbyt wąska. Do tego ruchu społecznego przyłączyły się miasta z Australii, Niemiec, Anglii, Francji, a nawet z Kenii i RPA. Również mieszkańcy polskiej stolicy, choć mniej licznie, przyłączyli się do marszu. W sumie w demonstracjach wzięło udział około 2 mln ludzi z całego świata.

Czego pragną uczestnicy marszu?

  • Wolności od wszelkich form przemocy wobec ciała
  • Poszanowania praw reprodukcyjnych
  • Respektowania praw społeczności LGBTI
  • Zapewnienia godnych warunków pracy
  • Gwarancji podstawowych praw obywatelskich
  • Poszanowania praw osób niepełnosprawnych
  • Uznania praw imigrantów

(Wymienione powyżej oczekiwania są zaczerpnięte ze strony https://www.womensmarch.com – Unity Principles)

Misja Marszu jest zgodna z tą przyjętą przez Amnesty International, dotyczy ochrony podstawowych praw człowieka.

Donald Trump już drugiego dnia swojej prezydentury otrzymał jasny sygnał, że nie ma w Ameryce ani nigdzie indziej na świecie aprobaty dla łamania praw człowieka.

Autorka:  Dominika Dąbrowska

 

Źródła:

www.womensmarch.com (10 actions/100 days)

https://www.washingtonpost.com/local/2017/live-updates/politics/womens-march-on-washington/?utm_term=.38a42075295f

http://wyborcza.pl/7,75399,21275274,marsz-kobiet-przeciwko-trumpowi-w-waszyngtonie-na-ulice-wyszlo.html’

Foto: http://nytlive.nytimes.com/womenintheworld/2016/11/14/plans-take-shape-for-womens-march-on-washington-on-january-21-2017/

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *