Nauczycielki z Zabrza

Na początku października 2016 roku mogliśmy być świadkami i uczestnikami jednej z największych w ostatnim czasie mobilizacji społecznej powstałej w służbie ochrony praw człowieka. Mowa oczywiście o Czarnym Proteście – ruchu, który odegrał niebagatelną, jeśli nie główną rolę w nakłonieniu obecnego rządu do odrzucenia projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcji w Polsce. Październikowy Czarny Protest można byłoby wcale nieprzesadnie nazwać wydarzeniem historycznym, gdyby nie fakt, że jeszcze nie przeszedł on do przeszłości. Jak się okazuje, niektórzy uczestnicy Czarnego Protestu jeszcze go nie zakończyli. Nie świętowali sukcesu, nie wrócili do znanej codzienności. Dziesięć kobiet z Zabrza do dziś odczuwa jego skutki.

Nauczycielki z zabrzańskiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w poniedziałek 3 października przyszły do szkoły w czarnych ubraniach. Kobiety zrobiły też sobie zdjęcie i opublikowały je na Facebooku. Tym samym wyraziły swój sprzeciw wobec proponowanej zmiany prawa. Ich zachowanie nie było odosobnione, wiele innych nauczycieli tego dnia przyszło do pracy ubranych na czarno. Jednak to właśnie w Zabrzu znalazł się anonimowy głos żądający ukarania kobiet za „publiczne manifestowanie swoich poglądów związanych z poparciem dla protestu dotyczącego zmian przepisów w zakresie prawa do aborcji”. Sprawa trafiła do prokuratury, kobiety zostały postawione przed działającą w Katowicach komisję dyscyplinarną Śląskiego Kuratorium Oświaty. Minister edukacji Anna Zalewska przed rozpoczęciem przez komisję prac nad tą sprawą oświadczyła, że na terenie szkoły nie można prowadzić działalności ani agitacji politycznej. Czy nauczycielki z Zabrza rzeczywiście złamały prawo?

Pokojowe prezentowanie swoich poglądów, pozbawione próby narzucenia ich innym nie jest przestępstwem ani nawet wykroczeniem. Nie jest też działaniem, które można by było zakwalifikować do prowadzenia działalności politycznej. Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie, o ile nie narusza przy tym dobra innych osób. Nauczycielki z Zabrza prawidłowo wypełniły tego dnia swoje nauczycielskie obowiązki. W czasie ich pełnienia nie przekonywały uczniów do swoich racji, nie użyły też żadnego innego sposobu perswazji. Nie należały również do grupy protestujących, którzy tego dnia obrzucali sympatyków projektu jedzeniem i tamponami. Jedyną niezwykłą rzeczą, na którą tego dnia się zdecydowały, był czarny ubiór.

Oskarżenie nauczycielek wywołało duże poruszenie. Szybko powstała petycja nawołująca do całkowitego uniewinnienia kobiet, przed komisjami rozpatrującymi sprawy dwóch z dziesięciu pań zebrały się solidaryzujące z nimi tłumy. Wygląda na to, że to one doprowadziły do oddalenia zarzutów od nauczycielek. Ta pozytywna z prawo człowieczego punktu widzenia wiadomość zwiastuje pomyślne rozwiązanie sprawy pozostałej ósemki. Ciągle pozostaje jednak niesmak związany z faktem, że znów o decyzji organów urzędniczych zdecydowała presja mediów i opinii publicznej, a nie rzeczowa analiza zaistniałej sytuacji. Co więcej, sam fakt powstania podobnego problemu wydaje się kuriozalny. Prawo wolności poglądów dotyczy każdego człowieka, żaden zawód, nawet nauczycielski, nie jest z niego wyłączony. To ważne, jako że w całej burzy pojawił się argument głoszący, że nauczyciele powinni zawsze popierać politykę prowadzoną przez obecnie rządzącą partię. Ten pomysł jest nie tylko niewykonalny (czy ktokolwiek potrafiłby nagle zmienić swoje poglądy, za którymi często stoją wyznawane wartości, jedynie z powodu wygrania wyborów przez jakąś grupę?), ale również stwarza zagrożenie upolitycznienia edukacji nawet na tym najniższym poziomie.

Autorka: Dominika Dąbrowska

Źródła:

https://zabrze.com.pl/i,sprawy-nauczycielek-ciag-dalszy,405147,894217.html

http://www.radio.katowice.pl/zobacz,27009,Kolejna-nauczycielka-uniewinniona-audio-foto-.html#.WKTG6zvhA2w

http://www.polskatimes.pl/strona-kobiet/tu-zyje/a/druga-nauczyciela-z-zabrza-uniewinniona-od-zarzutu-naruszenia-godnosci,11791285/

Foto: facebook.com

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *