Rodrigo Duterte i jego „wojna z narkotykami”

Rodrigo Duterte rozpoczął swoją „wojnę z narkotykami”, piastując stanowisko burmistrza miasta Davao, trzeciego najbardziej ludnego miasta na Filipinach. Podejrzewa się, że zezwalał na działanie w mieście szwadronów śmierci w czasie jego urzędowania trwającego, z dwiema trzyletnimi przerwami, od 1988 do 2016 roku. W ostatnim roku urzędowania Duterte zaczął prowadzić kampanię wyborczą, starając się o prezydenturę. W publicznych wypowiedziach, teraz już nie tylko jako wieloletni urzędnik państwowy, ale także kandydat na prezydenta, nie rezygnował ze swojej nienawistnej retoryki i otwarcie zachęcał do mordowania ludzi podejrzanych o związki z narkotykami. Przyznał się do tego, że sam zabijał ludzi których uważał za winnych przestępstw. Mimo tego wygrał i 30 czerwca 2016 roku objął urząd prezydenta Filipin. Od tego czasu liczba morderstw związanych z narkotykami zatrważająco rośnie. Wedle raportu Amnesty International do dzisiejszego dnia miało już miejsce ponad 7000 zabójstw (w ciągu 8 miesięcy!), często wykonywanych przez policjantów, którzy doskonale wiedzą, że nie grozi im śledztwo w sprawie zabójstwa rzekomo powiązanego z narkotykami. Raport AI ujawnia, że funkcjonariusze czerpią korzyści finansowe z zabijania, czy to dzięki plądrowaniu mieszkań ofiar, czy to poprzez wchodzenie w układy z domami pogrzebowymi. Pojawiają się doniesienia, że policjanci zawierają porozumienia z płatnymi zabójcami. Prezydent Duterte, będąc świadomym sytuacji, do której doprowadził swoimi działaniami, stwierdził, że „tak jak Niemcy zabili 3 miliony Żydów podczas Holokaustu, tak on chętnie doprowadzi do śmierci 3 milionów narkomanów”. Potem przeprosił społeczność żydowską, zapewniając że nie chciał obrazić pamięci o 6 milionach ofiar Zagłady, jednak nie odniósł się do swoich słów dotyczących zabijania narkomanów. Prowadzenie kampanii przeciw narkotykom pozwala Duterte na umocnienie swojej władzy i zbliża kraj do autorytarnych rządów, od których Filipińczykom udało się uwolnić w 1986 dzięki pokojowym protestom.

Mimo brutalności swoich rządów i wypowiedzi Duterte cieszy się dużym poparciem wśród Filipińczyków przekonanych, że jego działania skutecznie prowadzą do zapobiegania przestępstwom związanym z narkotykami i widzących w nim polityka stawiającego czoła realnym wyzwaniom, przed którymi stają Filipiny. Niewątpliwie jest to spowodowane wciąż trwającymi w kraju konfliktami wewnętrznymi oraz kłamstwami Duterte stojącymi w jawnej sprzeczności z ustaleniami międzynarodowych komitetów i organizacji zajmujących się prawami człowieka, a które podpierają jego twierdzenia o skali handlu narkotykami w kraju i o zagrożeniach z tego płynących. Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości twierdzi, że wskaźnik rozpowszechnienia narkotyków jest na Filipinach niższy od globalnej średniej.

Kiedy zaczynałem zbierać informacje, by napisać ten artykuł, początkowo chciałem opisać prezydenturę Duterte w odniesieniu do jego poprzedników i ukazać ją w świetle wewnętrznych filipińskich konfliktów. Szybko okazało się to niemożliwe, bo miejsca nie starczyło nawet na pełne opisanie skali naruszeń praw człowieka, do których dochodzi w ostatnich miesiącach. Amnesty International opublikowało ponad 60-stronnicowy raport na temat sytuacji na Filipinach, w którym zawarte są wskazania dla administracji Filipin i szczegółowo omówione przypadki naruszeń praw człowieka. Dlatego celem mojego artykułu jest przede wszystkim ukazanie wypowiedzi i działań prezydenta i rządu Filipin, które nawet występując pojedynczo powinny wykluczać polityka z życia publicznego a po złożeniu w całość tworzą prawdziwie makabryczny obraz. Uważam, że w takiej sytuacji rolą każdego i każdej z nas jest pokazanie, że nie jest nam obojętny los Filipińczyków i pokazanie międzynarodowego sprzeciwu.
24 lutego warszawska grupa lokalna organizuje protest przed ambasadą Filipin w warszawskim Wilanowie. Zachęcam każdego czytelnika i czytelniczkę tego artykułu do przyjścia i wsparcia wysiłków mających doprowadzić do zaprzestania łamania praw człowieka na Filipinach!

Autor: Tomek Szymanderski-Pastryk

Żródła:
https://www.amnesty.org/en/documents/asa35/5517/2017/en/
https://en.wikipedia.org/wiki/Philippine_Drug_War
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/10/philippines-dutertes-hundred-days-of-carnage/
https://en.wikipedia.org/wiki/Rodrigo_Duterte
https://www.amnesty.org/en/get-involved/take-action/stop-extrajudicial-executions-in-the-philippines/
https://www.amnesty.org/en/latest/news/2017/01/philippines-the-police-murderous-war-on-the-poor/
https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2016/09/29/duterte-hitler-killed-3-million-jews-i-will-kill-3-million-drug-dealers/?utm_term=.a816f548a23e

Foto: amnesty.org.pl

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *