Strach przed nieznanym

Strach przed nieznanym, niechęć wobec innych reprezentujących świat odmienny niż ten, w którym żyjemy i do którego jesteśmy przyzwyczajeni, sprawiają, że obecnie coraz powszechniejsza stała się chęć likwidacji wszelkich możliwości niesienia pomocy uchodźcom. Problem się lekceważy, zrzuca odpowiedzialność na innych i robi wszystko, by nikogo nie przyjąć do siebie, bo na pewno „to jakiś terrorysta albo przynajmniej darmozjad”.

Rok temu zamknięto szlak bałkański. Rok temu przyjęto także porozumienie UE-Turcja, którego głównym skutkiem jest pozostawienie uchodźców w sytuacji zawieszenia na greckich wyspach. W Polsce projektowane są ustawy mające zmienić dotychczasowe udzielanie pomocy cudzoziemcom na terytorium RP.  Zmiany te mogą poważnie naruszać prawa człowieka. Takie ryzyko tworzy także plan zamknięcia południowej granicy morskiej Unii Europejskiej zaproponowany przez Komisję Europejską. Ewidentną próbą „znormalizowania” łamania praw i tworzenia barier między ludźmi jest także ostatnia polityka USA czy fakt, że Polska, mimo obietnic, nie relokowała na terytorium RP ani jednego uchodźcy.

Prawda jest taka, że decyzje rządów czy większych instytucji, takie jak te wymienione wyżej, przynajmniej częściowo nie pokrywają się z przekonaniami zwykłych ludzi. Ludzi, którzy zwyczajnie nie boją się pomóc, a jedyne, co otrzymują w zamian, to zmanipulowane informacje medialne czy powtarzane mity szerzące mowę nienawiści i wzbudzające irracjonalny strach.

Tym, którzy chcą pokazać, że los uchodźców nie jest im obojętny, proponujemy akcję „Tu jest miejsce” organizowaną w ramach kampanii Witamy. Projekt jest ogólnoeuropejski, a jego celem jest manifestacja gotowości na przyjęcie wszystkich osób poszukujących schronienia, nauczycieli, lekarzy, dzieci i innych potrzebujących pomocy.  By włączyć się w akcję, trzeba zrobić zdjęcie potwierdzające to, że w naszym życiu jest miejsce dla uchodźcy. Zdjęcie miałoby przedstawiać Ciebie trzymającego kartkę z napisem „Tu jest miejsce dla…(tu można wpisać rożne zawody, określenia uchodźcy)”, która jest do pobrania poniżej. W ten sposób pokazujemy, że uchodźcy są naprawdę różni i że mimo wszystko wciąż mile widziani.

Grafiki:

Informacje dotyczące decyzji i ustaw wspomnianych w tekście:

https://amnesty.org.pl/zmiany-dotyczace-udzielania-ochrony-cudzoziemcom-w-polsce-zagrazaja-prawom-czlowieka/

https://amnesty.org.pl/ue-porozumienie-ue-turcja-ma-powazne-konsekwencje-dla-praw-czlowieka/

https://amnesty.org.pl/ue-plan-zamkniecia-granicy-morskiej-naraza-uchodzcow-i-migrantow-na-przerazajace-warunki-w-libii/

Autorka: Anna Roguska

Fot.: amnesty.org.pl

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *