Jak dzień demonstracji przeciwko korupcji, został dniem łamania praw człowieka/Как день мирных митингов, превратился в нарушения Прав Человека

 

26 marca w 82 miastach Rosji odbyły się liczne wiece i demonstracje przeciwko korupcji, której dopuściły się osoby piastujące w tym kraju najwyższe stanowiska. Do wystąpień doszło po tym, jak na swej oficjalnej stronie internetowej oraz kanale na YouTube rosyjski dziennikarz i jeden największych opozycjonistów politycznych Aleksiej Nawalny opublikował nakręcony przez siebie film, w którym próbował udowodnić związek premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa z korumpującymi go przedsiębiorcami.  Głośny materiał, mimo że pojawił się w sieci zaledwie miesiąc temu, już zdobył ponad 16 milionów odsłon oraz wzbudził zainteresowanie nie tylko w całej Rosji, ale i w wielu innych krajach rosyjskojęzycznych.  Ze względu na miejsce, w którym został udostępniony, film Nawalnego dotarł szczególnie do młodych, obeznanych w technologii osób. Poznawszy wykroczenia jednego z najwyższych urzędników państwowych, zapragnęli oni dowiedzieć się, dlaczego taka sytuacja zaistniała w ich państwie. Młodzież zaczęła zadawać pytania rodzicom i nauczycielom.

Przecież my będziemy płacić w przyszłości podatki i chcemy wiedzieć, na co państwo wydaje na nasze pieniądze! – Michaił, 16 lat, Moskwa.

W szkołach od razu rozpoczęto przeprowadzać rozmowy wychowawcze na temat „patriotyzmu”, tym samym zakazując uczniom nie tylko mówienia, ale nawet myślenia o tym, że obecna władza może być skorumpowana. Dzieciom wprost powiedziano, że drążenie tematu źle się dla nich skończy. W ten sposób nauczyciele, którzy powinni być przykładem dla swoich uczniów, naruszyli wolność dzieci do wyrażania własnego zdania, nieskrępowanego poszerzania wiedzy: np. zabroniono wychowankom czytać obce (zagraniczne) czasopisma. Wszyscy mają myśleć w narzucony z góry, jedyny właściwy sposób. W dzisiejszych czasach, w których intrygują nas antyutopijne wizje przedstawiane w filmach i książkach (m.in. chyba najbardziej znanej tego typu, wstrząsającej książce Georga Orwella „1984”) możemy przekonać się, że nie tylko w fikcyjnym świecie, ale i w rzeczywistości XXI wieku, w nowoczesnym społeczeństwie zdarzają się podobne sytuacje.

Organizatorzy demonstracji w odpowiednim czasie napisali wnioski o przeprowadzenie wiecu w centrum Moskwy, ale nie zgodzono się na to, w dodatku władze nie odpowiedziały w wymaganym przepisami terminie. Według postanowienia Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej w przypadku tego typu odmowy władze powinny zaproponować alternatywne miejsce w przeciągu trzech dni po otrzymaniu takiego wniosku, czego nie zrobiły. Było to kolejnym powodem protestów. Praktycznie we wszystkich miastach wystąpienia rozpoczęły się jednocześnie o godzinie 14:00 czasu moskiewskiego. Przygotowane do działania organy ścigania z samego rana zamknęły drogi do Kremla i placu Maneżowego. Protest nie zdążył się rozpocząć, a już rozpoczęły się aresztowania. Zatrzymywano szczególnie najbardziej gwałtownych protestujących, czyli takich, którzy trzymali w ręku konstytucję lub wymachiwali flagą Rosję (najwyraźniej takie zachowania nie były zgodne z patriotyzmem…).

Zadziwiające jest to, że podczas trwania demonstracji z nieznanych powodów zatrzymywano również studentów i nastolatków. W Moskwie policjant gumową pałką pobił dziecko, któremu następnie nie udzielono pomocy. Do aresztowanych dzieci nie dopuszczano ich rodziców, małoletnim nakazywano podpisywać fałszywe zeznania. Rosyjski rzecznik praw dziecka poprosił rodziców i nauczycieli jedynie o to, aby nie naciskali swoje na dzieci. A w szkołach i na uczelniach już od poniedziałku zaczęto przeprowadzać rozmowy. Dzieciom powiedziano, że nie wolno im chodzić na żadne demonstracje, bo inaczej będą mieć w przyszłości problemy z rekrutacją na uniwersytet. Doszło do skandalicznej sytuacji, w której nauczyciele grozili uczniom. Działania nauczycieli naruszyły wolność sumienia i prawo do edukacji.

Media Federacji Rosyjskiej praktycznie nie zareagowały na te ogromne demonstracje. Rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, skomentował to tak: „To chyba nie do nas pytanie. My nie tworzymy polityki wydawniczej kanałów telewizyjnych. Stacje telewizyjne pokazują to, co uważają za ważne i znaczące”.

Spójrzmy na liczby i slogany tych demonstracji i spróbujmy zrozumieć, z jakiego powodu media milczały.

 1. Jednym z pierwszych miast, w którym rozpoczęła się manifestacja, był Władywostok. Organizatorzy zakładali, że dołączy do nich najwyżej 100 osób, ale zebrało się około 1000 obywateli. Zatrzymanych zostało 40 osób.
 2. Najbardziej masowy stał się protest w Moskwie. Według szacunków policji na placu Twerskim zebrało się około 8 tys. osób, Fundusz Współpracy na Rzecz Przejrzystości szacuje, że było nawet 25 tysięcy. Zatrzymano około 1000 osób.
 3. Nielegalna manifestacja w Petersburgu zebrała do 5 tysięcy uczestników, radio Swoboda podało, że brało w niej udział do 10 tysięcy osób. Zatrzymano do 40 uczestników.
 4. Wołgograd – do 800 protestujących, w ocenie policji – 250 osób. Policja siłą powstrzymywała protestujących, 28 osób zatrzymano.
 5. Machaczkała, stolica Dagestanu, jednej z części Federacji Rosyjskiej, stała się jednym z miejsc o najwyższej liczbie zatrzymań – na policję dostarczono 156 osób.
 6. W Saratowie około 1000 osób wzięło udział w „spacerze” po centrum miasta. Policja towarzyszyła spacerującym, ale nie prowadziła zatrzymań i nie próbowała powstrzymywać pochodu.
 7. W Kazaniu na nieskoordynowanym proteście pojawiło się około 500 osób. Zatrzymany został tylko jeden organizator.
 8. Legalna manifestacja w centrum Permu zebrała od 520 (według policji) do 4000 (ocena organizatorów) osób. Zgromadzeni trzymali transparenty „Gdzie sumienie, Dima?” i „Dimonstracja” (Dima to zdrobnienie od imienia premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa). Policja nie weszła w konflikt z protestującymi.
 9. 1500 osób wyszło na nieskoordynowane demonstracje w Czelabińsku, 4 osoby zostały zatrzymane.
 10. W Jekaterynburgu manifestacja nie była zatwierdzona przez władze, jednak mimo tego udział w niej wzięło około 3000 osób. Oto hasła z plakatów: „Złodziej powinien siedzieć w więzieniu”, „Żądamy odpowiedzi”, „Dziś Dima, jutro Wowa” (zdrobnienia imion Dmitrij i Władimir). Według różnych danych policja zatrzymała od 11 do 14 demonstrantów.
 11. Organizatorzy akcji w Irkucku (slogan – „Upoważnienie do odpowiedzi”) podawali, że na demonstracji pojawiło się do 200 osób, jednak na plac 50-lecia Października wyszło około 1000 mieszkańców. Ludzie trzymali plakaty „Jestem tu, bo jesteśmy przeciwko korupcji”.
 12. Ponad 1000 osób wzięło udział w wiecu na placu Kosmonautów w Krasnojarsku. Plakaty: „Życie – choć za trampki trzymaj się”, „Sprzedaj dom – zbuduj drogi”.
 13. Około 400 osób, a według szacunków organizatorów – do 1 500, zebrało się przed Dworcem Rzecznym w Tomsku. Manifestacja początkowo była zabroniona, ale organizatorom, tak samo jak w Nowosybirsku, udało się odwołać od tej decyzji w sądzie.
 14. W centrum Nowosybirska na proteście „On dla was nie Dima” zebrało się ponad 2000 osób, według szacunków organizatorów – około 3000. Uczestnicy nieśli transparenty „Jesteśmy źli i nastrój u nas taki sobie”, „Zwrócimy sobie kraj”, „To miasto jest nasze!”.
 15. Na nielegalny protest w Krasnodarze wyszło do 1000 osób. Władze nie zgodziły się na manifestację, bo jednocześnie z inicjatywy urzędu miasta odbywał się festiwal sportu „Sto powodów, aby żyć”, w którym udział wzięło jedynie 10 uczestników. Zatrzymano około 100 osób. Ze strony policji w tłum demonstrantów ktoś rzucił granat dymny.

Według oświadczenia rzecznika prasowego Aleksieja Nawalnego w całym kraju w protestach udział wzięło ponad 150 tysięcy osób. Według portalu informacyjnego „Meduza” w protestach uczestniczyło do 93 tysięcy osób i zatrzymano około 1805 osób.

Poniżej link, pod którym można zobaczyć miasta uczestniczące w protestach i przybliżoną liczbę uczestniczących:

https://meduza.io/feature/2017/03/27/skolko-lyudey-vyshli-na-ulitsy-26-marta-i-skolko-zaderzhali-karta-protesta

Aktualne wydarzenia z Rosi najlepiej podsumowuje wiersz Fiodora Tiutczewa:

Umysłem Rosji nie zrozumiesz,

I zwykłą miarą ją nie zmierzysz

Postać szczególną ona ma —

W Ruś można tylko wierzyć.

 

Po tych demonstracjach i zatrzymaniach w całej Rosji i w wielu innych krajach odbyły się manifestacje wsparcia dla Rosjan, szczególnie solidaryzowano się z zatrzymanymi opozycjonistami. Złamanie praw człowieka nie pozostało bez potępienia. W kilka godzin w Rosji złamano szereg praw człowieka, m.in. prawo do swobodnego poruszania się, wolność słowa, prawo do zgromadzeń, prawo do niezależnego procesu.  Nie należy zapominać także o zagrożeniach, bezzasadnych zatrzymaniach, niedopuszczeniu adwokatów i rodziców do niepełnoletnich.

Możliwe, że w Rosji minął już czas oczekiwania i wiary, a nadeszła chwila na podjęcie działań.

 

 

Как день мирных митингов, превратился в нарушения Прав Человека.

 

26 марта в 82 городах России прошли митинги и шествия. Люди выразили протест, против коррупции в высших эшелонах власти. Народ вышел выразить своё мнение, а в ответ их бесправно задерживали. Забастовки прошли после выхода фильма, который был снят как вирусное  50 минутное видео, для просмотров на youtube. На сегодняшний день (01.04.2017) фильм набрал чуть больше 16 миллионов просмотров, хотя вышел в свет только второго марта. Фильм разбит на 10 глав. В которых адвокат, Алексей Навальный (один из самых известных оппозиционеров нынешней власти в РФ) обвиняет и пытается доказать связь премьер-министра России с коррупционными бизнесменами. Этот фильм всколыхнул интерес не только по всей Росси, но и во многих русскоговорящих странах. Возможно, у многих появится вопрос, чем же это видео отличается от других таких же. Честно говоря, ничем, даже некоторые кадры как будто были взяты из других популярных yotube каналов. Мы живём в веке современных технологий, и сейчас практически у каждого, кто может воспользоваться интернетом, есть доступ до любой информации, тем более в социальных сетях, и этот фильм не обошёл стороной и детей. Они стали задавать вопросы родителям, учителям. «Ведь это мы будущие налогоплательщики и хотим знать, куда и на что уходят наши деньги» – Михаил, 16 лет, Москва. Стали поддерживать Навального. В школах сразу же стали проводить воспитательные беседы «патриотизма», тем самым запрещая не то что говорить, но даже думать о том, что нынешняя власть, может быть коррупционной. Детям дали понять, что для них это плохо закончится. Тем самым учителя, у которых задача учить думать и анализировать,– мало того что не дают высказаться, тем самым нарушая свободу слова, но и запрещают им расширять свой кругозор. Ставят рамки, все должны думать так, а не иначе. Многие вспомнят популярные в наше время антиутопные фильмы и книги. Наверное, самая знаменитая такая книга Джорджа Оруэлла «1948», прочтение которой потрясает и будоражит. И сейчас мы всё это можем увидеть прямо здесь в 21 веке, в современном обществе.

Вернёмся к событиям 26 марта, организаторы митинга своевременно написали запрос о проведение демонстрации в центре Москвы, на что получили не своевременный отказ. Если мы обратимся к судебному постановлению Конституционного суда Российской Федерации, в случае отказа проведения митинга,  власти должны предложить альтернативное место проведения в течение трёх дней, чего они не сделали. Тем самым так сказать, развязали руки митингующим.  Практически во всех митингующих городах протесты начались одновременно, в 14:00 по московскому времени. Правоохранительные органы были к этому готовы, с самого утра дороги к Кремлю и Манежной площади были перекрыты, так же и в других городах к центральным площадям просто нельзя было подойти. Митинг не успел начаться, а уже начались аресты. Начали арестовывать самых буйных, т.е. тех, кто шёл с конституций или размахивал флагом России (видимо понятие патриот у каждого всё-таки своё). Ещё один поразительный факт, этот митинг был «зелёный», в нём приняли участие студенты, и даже школьники, которых в последствие так же задержали по неизвестным причинам. Один ребёнок пострадал, помощь ему не оказали. Родителей к несовершеннолетним не допускали, т.е. опять-таки нарушали права несовершеннолетних. Заставляли подписывать протоколы с ложными показаниями. Омбудсмен по правам ребёнка России, попросила родителей и учителей быть лояльней к подросткам.  По его словам, нельзя допустить, чтобы началась „охота на ведьм”, детей нельзя запугивать и “кошмарить”.  А в школах и вузах, уже с понедельника начали проводить разъяснительные беседы. Детям сказали, что на митинги им выходить нельзя, иначе будут в будущем проблемы с поступлением в университет. Т.е. учителя угрожают своим ученикам и уже сейчас предсказывают, такие последствия как нарушения Прав на образование и Права совести.

СМИ Российской Федерации практически никак не отреагировала на митинги такого масштабы, на что пресс-секретарь Владимира Владимировича, Дмитрий Песков прокомментировал так: «Наверное, это не к нам вопрос. Мы не формируем редакционную политику телеканалов. Телеканалы показывают то, что они считают важным и значимым».  Посмотрим на цифры и лозунги этого дня, возможно, нам станет ясно, почему телеканалы решили, что эти демонстрации были не значимыми.

 1. Одним из первых городов начавшим митинг был Владивосток, организаторы предполагали, что к ним присоединится до ста человек, но собралось около 1000 граждан. Задержанных 40 человек.
 2. Самым массовым стал митинг в Москве. По оценкам полиции, на Тверскую площадь вышло около 8 тысяч человек, по оценкам Фонда Борьбы с Коррупцией – до 25 тысяч. Задержанных около 1000.
 3. Несанкционированная акция в Петербурге собрала до 5 тысяч участников, по оценкам радио «Свобода» – до 10 тысяч. Задержано до 40 участников.
 4. Волгоград, до 800 человек, оценка полиции – 250 человек. Шествие было разогнано полицией, 28 человек задержано.
 5. Столица Дагестана стала одним из лидеров по задержаниям – в отделения полиции было доставлено 156 человек.
 6. В Саратове, где митинг также не согласовали, около 1000 человек приняли участие в «прогулке» по центру города. Полиция сопровождала гуляющих, но задержаний не проводила, и остановить шествие не пыталась.
 7. В Казани на несогласованный митинг вышли около 500 человек. Задержан только один организатор.
 8. Согласованный митинг в центре Перми собрал от 520 – по оценке полиции, до 4 тысяч человек – оценка организаторов. Собравшиеся держали плакаты  «Где совесть, Дима?», «Димонстрация». Полиция в конфликт с митингующими не вступала.
 9. 1500 человек вышли на несогласованный митинг в Челябинске, 4 человека были задержаны.
 10. В Екатеринбурге митинг не был согласован властями, однако участие в нем все равно приняли около 3000 человек. Плакаты: «Вор должен сидеть в тюрьме», «Требуем ответов», «Сегодня Димон, завтра Вован». По разным данным полиция задержала от 11 до 14 митингующих.
 11. Организаторы акции в Иркутске (слоган – «Власть к ответу») подавали заявку на митинг в 200 человек, однако на площадь 50-летия Октября вышло около 1000 горожан. Люди держали плакаты «Я здесь, потому что я против коррупции»
 12. Больше тысячи человек участвовали в митинге в сквере Космонавтов в Красноярске. Плакаты: «Жизнь – хоть за кроссовки держись», «Продай дом – построй дороги».
 13. Около 400 человек, по оценкам организаторов – до 1500, собрались у Речного вокзала в Томске. Митинг первоначально был запрещён, но организаторам, так же, как и в Новосибирске, удалось оспорить это решение в суде.
 14. В центре Новосибирска на митинг «Он вам не Димон» собралось свыше двух тысяч человек, по оценкам организаторов – около 3000. Участники несли плакаты «Мы злые и настроение у нас так себе», «Вернём себе страну», «Этот город наш!»
 15. На несанкционированный митинг в Краснодаре вышло до 1000 человек. Власти не одобрили митинг, потому что одновременно по инициативе мэрии проводился спортивный фестиваль «Сто причин, чтобы жить», собравший около 10 участников. Задержано около 100 человек. Со стороны полиции неизвестный в толпу митингующих бросили дымовую шашку.

Из заявления пресс-секретаря Навального, по всей стране вышло на митинги более 150 тысяч человек. По данным новостного портала «Медуза» в акциях протеста участвовало до 93 тысяч человек, и было задержано около 1805 человек.

Ниже ссылка, на которой вы можете посмотреть города участвующие в протестах и примерное количество людей вышедших на митинги.

https://meduza.io/feature/2017/03/27/skolko-lyudey-vyshli-na-ulitsy-26-marta-i-skolko-zaderzhali-karta-protesta

Хочется подвести итог знаменитым четверостишьем Фёдора Тютчева:

Умом Россию не понять,

Аршином общим не измерить:

У ней особенная стать

– В Россию можно только верить.

 

После ряда митингов по всей России, во многих странах прошли митинги в поддержку Россиянам, задержанным и оппозиционерам нынешней власти. А самое главное в поддержку Прав Человека, которые нарушаются этой страной. За несколько часов, правоохранительные органы успели нарушить ряд прав, такие как: Свобода передвижения, Свобода слова и печати, Свобода собраний, Право обращений. Это не говоря уже об угрозах, бесправных задержаниях, не допуске адвокатов и родителей к задержанным и  несовершеннолетним.

Возможно, прошло время ожидания и веры, и постепенно приходит время действий.

 

 

Autor: Lex Kasso

Źródła:

 • Reuters, Ставший символом демонстраций против коррупции подросток – сын сторонника Путина”.
 • The New Time, 26 МАРТА В ЦИФРАХ И СЛОГАНАХ.
 • RBK
 • Медуза, «И тут меня понесли» Монолог Ольги Лозиной, героини одной из главных фотографий с московской акции протеста.
 • Медуза, От Петербурга до Владивостока. Всероссийская акция протеста в фотографиях.
 • Медуза, Аресты, штрафы, допросы, угрозы. Что случилось с участниками протестов за неделю после митингов
 • Медуза, «Вы предатели, изменники и либерало-фашисты» Учитель томской гимназии рассказывает школьникам об устройстве мира. Видео и расшифровка
 • Медуза, «Они ответили, что будет шиться новое „болотное дело“» Арестованных на антикоррупционной акции запугивали люди в штатском
 • Блог Владимира Познера, О событиях 26 марта
 • Официальная страничка Навального, Раз молчат, надо выходить на митинг
 • Канал Алексея Навального на youtube, фильм “Он вам не Димон”
 • ТК «Дождь», Кремль прокомментировал «молчание» федеральных каналов о протестах в России.

Foto: Maksim Szemietow/Reuters/Scanpix/LETA

 

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Post Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *