Artykuł 92.

Wszystko rozpoczęło się na początku tego roku. Do sieci trafiło nagranie przedstawiające dwóch żołnierzy powszechnej armii południowokoreańskiej tej samej płci odbywających stosunek płciowy. Parę lat wcześniej para heteroseksualna za stosunki seksualne na służbie została zawieszona na okres trzech miesięcy. W przypadku nagrania wszczęte zostało śledztwo, podczas którego co najmniej 32 mężczyzn usłyszało zarzuty. Służby wojskowe rozpoczęły konfiskaty telefonów komórkowych żołnierzy w celach inwigilacji i wyłonienia innych homoseksualistów w armii, a nawet przymusowo kazały zatrzymanym logować się na portale randkowe, by zmusić innych podejrzanych do ujawnienia się.

Czemu w tych dwóch przypadkach, pozornie tak podobnych, kara, jakiej domagają się władze wojskowe, jest tak diametralnie różna? Otóż sęk leży w podpunkcie 6 artykułu 92 koreańskiego Wojskowego Prawa Karnego, brzmiącego następująco:

 

Osoba, która popełnia stosunek analny z inną osobą [w wojsku], …podlega karze pozbawienia wolności z przymusową pracą do lat dwóch.

 

Według tego artykułu każde zbliżenie seksualne dwóch mężczyzn klasyfikowane jest jako molestowanie albo nawet wzajemny gwałt, bez rozróżnienia, czy odbyło się to dobrowolnie, czy też nie.

Prawa społeczności LGBT+ w Korei Południowej są tematem tabu zarówno na scenie politycznej, jak i w społeczeństwie, chociaż same aktywności homoseksualne nie są karane przez koreańskie prawo. Każda próba poruszenia kwestii osób nieheteronormatywnych w ustawodawstwie tłumiona jest przez silne ugrupowania katolickie i konserwatywne. Hong Joon-pyo, kandydat partii konserwatywnej             w niedawnych wyborach prezydenckich, mocno popiera działania władz wojskowych i czystek homoseksualistów. Twierdzi on, że „homoseksualizm mógłby narazić skuteczność armii w walce z liczącą ponad 1,2 miliona żołnierzy armią północnokoreańską”. W czasie ostatniej debaty prezydenckiej ówczesny kandydat, a dzisiaj już prezydent, Moon Jae-in, zapytany o prawa społeczności LGBT+ oznajmił, że „jest przeciwny homoseksualizmowi”. Szybko jednak sprostował, twierdząc, że „przeciwny jest dyskryminacji na tle orientacji seksualnej, jednak nie popiera małżeństw jednopłciowych”. Han Chae-yoon, dyrektor fundacji Beyond the Rainbow, mocno skrytykowała wypowiedź Moon Jae-ina, oskarżając go o próbę przyciągnięcia do siebie konserwatywnych wyborców, którzy stanowią silną większość. Zwróciła uwagę na fakt, że służby bardziej zajmują się karaniem homoseksualistów niż gwałcicieli, którzy według artykułu 92 są klasyfikowani w ten sam sposób.

Artykuł 92 jest bardzo problematycznym zapisem, któremu sprzeciwia się Koreański Komitet Praw Człowieka. Pomimo przedstawienia problemu przed koreańskim Sądem Najwyższym nie zostały poczynione żadne kroki ku zwalczeniu wieloletnich już represji w wojsku, mimo że służba wojskowa jest obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn w wieku 18-35 lat.

Autorka: Lucyna Szczykutowicz

 

Źródła:

  •  Ben Jackson, Military Prosecutors Seek Jail Sentence for Gay Soldier, Aktualizacja [17.05.17], Dostęp

[17.05.17] koreaexpose.com

  • Choe Sang-Hun, South Korea Military Is Accused of Cracking Down on Gay Soldiers, Aktualizacja

[26.04.17], Dostęp [8.05.17] New York Times

  • Justin McCurry, South Korea must end gay soldier ‘witch-hunt’, campaigners say, Aktualizacja

[4.05.17] , Dostęp [8.05.17] The Guardian

  • South Korea – SOGI Legislation Country Report, Aktualizacja [2013], Dostęp [17.05.17] International Commission of Jurists
  • South Korea Military Penal Code, Aktualizacja [2011], Dostęp [17.05.17] International Commission of Jurists (KOR)
  • Sexual Orientation and Gender Identity Working Group of University of Toronto, Faculty of Law,

Country report for use in Canadian refugee claims based on persecution on the basis of sexual

orientation or gender identity – South Korea, Aktualizacja [01.2015], Dostęp [17.05.17]

ihrp.law.utoronto.ca

 

Foto: Flag of the Republic of Korea Army By Nudimmud (Own work. Photographic references

cited: [1].) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Post Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *