Odważni!

Od lat możemy zauważyć, że działalność na rzecz praw człowieka często wiąże się z ryzykiem utraty pracy, oczernianiem, uciszaniem, a w skrajnych przypadkach nawet karą więzienia czy wyrokiem śmierci. Według najnowszego raportu Amnesty International w 2016 roku aż 281 osób z 22 krajów zostało zabitych za ochronę praw człowieka (wzrost o 125 osób względem 2015 roku). Raport odnotowuje konkretne przypadki osób, których mordercy po dziś dzień pozostają niezidentyfikowani. Rodziny ofiar żyją ze świadomością, że zabójcy ich bliskich, których jedyną „winą” była walka o prawa człowieka, środowisko naturalne czy zaangażowanie w pracę lokalnych organizacji pozarządowych, pozostają na wolności. Warto tu nadmienić, że liczba osób zaginionych, torturowanych czy wobec których wymierzono brutalną kampanię nienawiści, jest znacznie większa i dotyczy obrońców praw człowieka       z każdego zakątka świata. Trudności w pokojowej walce o godność drugiej osoby napotykają ludzie zarówno z wysoko rozwiniętych krajów demokratycznych, jak i państw o systemach autorytarnych czy totalitarnych.

Kim są zatem Odważni, o których prawa Amnesty International upomina się w swojej najnowszej kampanii? To wszyscy ci, którzy swoją postawą walczą o świat, w którym prawa człowieka są powszechnie przestrzeganą normą, a godność ludzka jest nienaruszalna i stanowi trwały fundament rozwoju lokalnych społeczności, państw, instytucji ponadnarodowych czy systemów politycznych              i gospodarczych. Odważny to lokalny aktywista walczący o środowisko naturalne w swojej małej ojczyźnie. To naukowiec, który napisze list do władz w sprzeciwie wobec nieludzkiego traktowania opozycjonistów w danym kraju, czy uczeń, który swoją codzienną postawą promuje w swoim środowisku idee tolerancji   i szacunku wobec drugiej osoby. To po prostu każdy, który stanie w obronie drugiego człowieka narażonego na łamanie jego podstawowych praw. Odważny to jednak, co dobitnie pokazuje raport Amnesty International, osoba narażona na szczególne zagrożenia, która za walkę o swoje idee często ponosi ogromne konsekwencje.

Czy zatem warto być odważnym? Czy warto ryzykować tylko po to, żeby uczynić czyjeś życie lepszym? Powodów, dla których możemy na to pytanie odpowiedzieć twierdząco, jest wiele. To, co jest jednak najważniejsze, to fakt, że zaangażowanie Odważnych jest skuteczne i przynosi wymierne efekty.                 Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że spisanie osiągnięć obrońców praw człowieka stworzyłoby wielotomową serię Dobrych Wiadomości. Niektóre z nich znajdziecie na tej stronie: . Takie efekty pracy tysięcy ludzi na całym świecie działających we wspólnym celu dają także ogromne poczucie satysfakcji, wspólnoty i nadziei.

Wezwij władze Kambodży do uwolnienia obrończyni praw człowieka!

Autor: Human Rights Defender

Źródła:

  • Kampania Amnesty International ODWAŻNI!
  • Human Rights Defenders Under Threat – A Shrinking Space For Civil Society, Amnesty International, 20.04.2017, Index: ACT 30/6011/2017

    Foto: https://amnesty.org.pl/wp-content/uploads/2017/05/odwazna-odwazny-biale-podpisani-1366px-1024×511.jpg

Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Post Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *