Jedna z wielu

Rok 2017 jest z całą pewnością rokiem przełomowym zarówno dla ofiar przemocy seksualnej jak i ich sprawców. W związku z akcją #MeToo coraz więcej osób odważyło się opowiedzieć na forum publicznym o swojej krzywdzie, zazwyczaj nie kryjąc nazwisk swoich oprawców, często wpływowych. Nic dziwnego zatem, że to właśnie takie sprawy zyskują rozgłos, kiedy jedna ze stron jest mniej lub bardziej znanym celebrytą, którego życie obserwują ludzie na całym świecie.

Rok 2017 i akcja #MeToo są zapewne zapowiedzią bardzo pozytywnych zmian w postrzeganiu problemu przemocy seksualnej, jednak nie zmieni to faktu, że wciąż wiele ze sprawców nie zostało sprawiedliwie osądzonych, wiele ofiar wciąż nie zostało usłyszanych. Jedną z nich jest Cyntoia Brown, której sprawa w ostatnich tygodniach znów trafiła na języki opinii publicznej.

Jest rok 2004, kiedy to Cyntoia Brown, 16-letnia wówczas dziewczyna, morduje w Nashville pewnego dorosłego mężczyznę. Skazana zostanie ona na karę pozbawienia wolności, z możliwością ubiegania się o zwolnienie z więzienia dopiero po upływie 51 lat. Dlaczego właśnie ta konkretna sprawa z tak ogromnym echem powróciła na ramy mediów społecznościowych? Otóż właśnie ta sama 16-letnia dziewczynka, dziecko, z jakiegokolwiek aspektu by na to spojrzeć, jest ofiarą zarówno samej sytuacji, która poskutkowała morderstwem tego konkretnego dnia w roku 2004, jak i pozostaje ofiarą systemu, który nie był w stanie jej ocalić.

Młoda Brown po ucieczce z domu w Nashville w stanie Tennessee stała się ofiarą niewolnictwa seksualnego. Jak wynika z zeznań, sprzedana Garionowi McGlothenowi, alfonsowi, wielokrotnie przez niego narkotyzowana i gwałcona, zmuszana była do dalszej prostytucji. Według oficjalnych statystyk Biura ds. Statystyk Sądowych Stanów Zjednoczonych rocznie powyżej 1000 dzieci zostaje aresztowanych pod zarzutem prostytucji, większość z nich pewnie funkcjonuje na co dzień w podobnych warunkach.

Tamtego dnia Cyntoia została zabrana przez klienta z ulicy, który zawiózł ją do swojego domu. Brown była wówczas bardzo młodo wyglądającą osobą, mężczyzna musiał więc wiedzieć, że osoba przebywająca w jego sypialni jest jeszcze dzieckiem. Rzekomo miał przez cały czas fascynować się bronią; kiedy w pewnym momencie obrócił się, sięgając po coś pod łóżko, przerażona Brown, myśląc, że sięga po broń, sama (twierdziła później, że w samoobronie) wyciągnęła pistolet z własnej torebki, strzelając klientowi w tył głowy. Cyntoia uciekła, wcześniej zabierając z domu mężczyzny jego portfel i broń, i wróciła do pokoju motelowego, który dzieliła z McGlothenem.

Dlaczego więc w takich okolicznościach Brown została po pierwsze osądzona jak osoba dorosła, czyli bez możliwości wcześniejszego zwolnienia, a po drugie w ogóle w taki sposób skazana? Przecież jak się okazało w roku 2012 Cyntoia cierpi zarówno na płodowy zespół alkoholowy, który nie pozwala jej podejmować racjonalnych decyzji, decyzji w ogóle pod wpływem podwyższonego ciśnienia tętniczego, jak i jest osobą chorą na zaburzenia typu borderline. Dlaczego takie okoliczności brane są pod uwagę już po paru latach spędzonych przez Brown w więzieniu?

Wszystko to prawdopodobnie wynika z faktu, iż prawo w pewnych kwestiach wciąż ewoluuje, zmienia procedury jak i siebie jako ogół. Inne prawo obejmowało sprawę Brown w 2004 roku, inne obejmowałoby ją już, gdyby sądzona była chociażby w roku 2011.

Aktualnie, w obliczu wzmożonego zainteresowania sprawą ze strony szerszej publiki, powstał prężny ruch mający na celu uwolnienie Cyntoi Brown z więzienia. Być może będzie to przełom w tejże sprawie, być może 29-letnia obecnie dziewczyna uzyska sprawiedliwość, na jaką zasługuje. Czego możemy być pewni, to dalsze rzucanie światła na sprawy podobne do tej. Sprawy niesprawiedliwości władz wobec szarych ofiar przemocy seksualnej.

 

Autorka: Lucyna Szczykutowicz

W sieci znaleźć można wiele petycji w sprawie Cyntoii Brown. Oto link do jednej z nich.

 

Bibliografia:

  • Samantha Raphelson, Cyntoia Brown Case Highlights How Child Sex Trafficking Victims Are Prosecuted, National Public Radio, Aktualizacja [01.12.17], Dostęp [06.12.17]
  • Donovan X. Ramsey, Cyntoia Brown and Our Twisted System, The Marshall Project, Aktualizacja [12.01.17], Dostęp [06.12.17]
  • Camille White-Avian, Cyntoia Brown should be free, org, Aktualizacja [05.12.17], Dostęp [06.12.17]
  • AJ Willingham, Why Cyntoia Brown, who is spending life in prison for murder, is all over social media, CNN, Aktualizacja [27.11.17], Dostęp [06.12.17]
  • Nagłówek: kadr z dokumentu Me facing life: Cyntoia’s Story, Daniel H. Birman/PBS
Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Post Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *