Marzycieli ciąg dalszy

Program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) po 5-miesięcznej ciszy ponownie powraca na łamy mediów. Tym razem w kontekście wyroku sądu federalnego i sędziego Williama Alsupa, który nakazał administracji Trumpa utrzymanie programu DACA w takiej czy innej formie na skalę ogólnokrajową, przynajmniej dopóki ta administracja nie znajdzie „zgodnego i konstytucjonalnego” dla siebie rozwiązania problemu.

Przypomnijmy, gdzie cała sytuacja ma swój początek. Na początku września 2017 roku prezydent Donald Trump wraz ze swoją administracją ogłosili zakończenie rozpoczętego w 2012 roku przez prezydenta Baracka Obamę programu ochrony dla imigrantów, którzy do Stanów Zjednoczonych dostali się nielegalnie w wieku dziecięcym za sprawą swoich rodziców. Program gwarantował ochronę przed nagłą deportacją do krajów, z którymi większość osób objęta programem nie miała nigdy większej styczności, i dawał także gwarant na uzyskanie legalnej pracy i możliwości uczenia się w USA. Powód odwołania dyrektywy prezydenta Obamy? Według prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa decyzja byłego prezydenta była niekonstytucyjna i poważnie naruszała uprawnienia egzekutywy. Nakazał on także ustaleniu przez Kongres rozwiązania problemu do dnia 5 marca 2018 roku – inaczej koncepcja programu przepadnie bezpowrotnie, pozostawiając ponad 800 tys. osób bez jakiejkolwiek ochrony prawnej w państwie, które nazywają domem.

Jak można się domyślić, decyzja obecnej administracji prezydenckiej spotkała się z ogromną dezaprobatą opinii publicznej, zwłaszcza beneficjentów tego programu; wiele z nich zdecydowało się na złożenie pozwu wobec tej decyzji.

Sprawa DACA po decyzji sędziego Alsupa przyjęła obrót o 180 stopni. Ponad 132 tys. osób z około 154 tys. uprawnionych w zeszłym tygodniu stanęło w kolejkach do biur imigranckich, aby odnowić swoje uprawnienia.

Cały czas prowadzone są negocjacje między Demokratami a Republikanami; entuzjaści utrzymania programu wypowiadają się na ten temat bardzo pozytywnie, utrzymując, że wszystko zmierza w jak najlepszym kierunku. W dalszym ciągu pozostaje jednak zagrożenie ze strony decyzji Sądu Najwyższego, który w razie apelacji od sądu federalnego może zupełnie odwrócić bieg prac nad utrzymaniem DACA i bezpieczeństwa Marzycieli.

Termin ostatecznego zakończenia programu przed decyzją Alsupa nastąpić miał 5 marca 2018 roku. Następuje więc bardzo burzliwy okres szukania rozwiązań problemu, który nigdy nie powinien był zaistnieć. Donald Trump polecił swoim prawnikom napisanie rozwiązania dla Marzycieli, jednocześnie ponownie przypominając potrzebę postawienia muru, tak gorąco postulowanego w kampanii prezydenckiej w 2016 roku.

W tej sytuacji możemy tylko liczyć na pozytywny jej rozwój, który nie zaszkodzi nikomu. Pozostaje tylko obserwować rozwój spraw w ich legislacyjnym postępowaniu aż do decydującego marca tego roku.

 

Autorka: Lucyna Szczykutowicz

 

Źródła:

 

  • Lauren Gambino, What’s next for Dreamers after court blocks Trump’s plan to end Daca?, Aktualizacja [10.01.18], Dostęp [21.01.18], The Guardian
  • Liz Robbins & Miriam Jordan, Fearing DACA’s Return May Be Brief, Immigrants Rush to Renew, Aktualizacja [16.01.18], Dostęp [21.01.18], The New York Times
  • Nagłówek
Share this:
Facebooktwittergoogle_plustumblr

Post Author: Redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *